MĄKA ORKISZOWA

Indeks: PB00494

16,97 zł
Brutto
  • Zamów produkty za 200zł, a koszt przesyłki pokryjemy my!
    Zamów produkty za 200zł, a koszt przesyłki pokryjemy my!

Mąka orkiszowa

Orkisz uprawiano wiele lat temu w całej Europie, był znany już w starożytnym Egipcie i Azji. Wymieniany jest nawet w Biblii. Około XIX w. jego popularność znacznie spadła na korzyść innych zbóż, głównie wydajniejszej pszenicy, lecz ostatnio zainteresowanie nim wzrasta. Na nowo odkryte zostały jego zalety. Ten stary gatunek zboża nie poddaje się genetycznym modyfikacjom, dlatego zachował swoją pierwotną formę. Orkisz jest jednym z najmniej wymagających zbóż, jeśli chodzi o uprawę, jest odporny na warunki pogodowe, da się go  uprawiać na ubogich glebach.

 Św. Hildegarda z Bingen, wielka propagatorka zalet orkiszu pisze o nim, że „ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszy od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę."* Zawiera w swoim składzie 56 % skrobi, 11 % białka, 2,7 % tłuszczy i wiele składników mineralnych.  Zawiera też istotne dla człowieka aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Orkisz zawiera ich więcej niż ziarno pszeniczne. Dojrzały orkisz zawiera duże ilości krzemu i cynku. Współczesne badania wykazały, że zapobiega powstawaniu w organizmie człowieka komórek nowotworowych, działa antyalergicznie, przeciwzapalnie, wzmacnia serce i system nerwowy, podnosi witalność, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, wpływa na poprawienie nastroju. 

Orkisz jest hodowany i zbierany z nienaruszoną łupiną chroniącą mocno jądro ziarna przed zanieczyszczeniami, zachowując jego wysokowartościową wartość odżywczą i zapewniającą świeżość. Dopiero w czasie mielenia ziarno zostaje odłączone od łupiny.   * za książką A. Walkowskiej „Powrót do harmonii", wyd. Polskie Centrum Św. Hildegardy, Legnica

TYP 2000

PB00494

Opis

Waga netto
1 kg

Specyficzne kody

5 innych produktów w tej samej kategorii: